Turystyka


Jednym z największych atutów Koszarawy Bystrej jest jej malownicze położenie. Dlatego jest tu tak wiele ścieżek i szlaków turystycznych, dających możliwość zaplanowania wycieczki o różnej skali trudności, od godzinnych spacerów po całodzienne wędrówki.
Sztandarowymi trasami pieszych wycieczek są wyprawy na szczyty: Lachów Groń (1048 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.), Mędralowa (1069 m n.p.m.), Jaworzyna (1001 m n.p.m.).
Wszystkie te szczyty okalają dolinę Koszarawy Bystrej, uważanej powszechnie za jedną z najpiękniejszych dolin Beskidu Żywieckiego.
Z każdego z nich rozpościera się piękny widok na największe, a zarazem najpiękniejsze góry Beskidów: Babia Góra, Pilsko, masyw Romanki.
Równie piękne widoki podziwiać można z koszarawskich hal: Mędralowej, Kamińskiego, Janoszkowej.
Dla mniej wytrawnych turystów atrakcyjne mogą być wycieczki na Przełęcz Klekociny, na Beskidek, czy do kapliczki "Pod Holą".
Natomiast tym najbardziej ambitnym turystom (tzn. posiadającym odpowiednią kondycję, wiedzę i przygotowanie) polecamy całodniową wyprawę na Babią Górę (1725 m n.p.m.) - najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, zaliczany jest do Korony Gór Polskich.

Mając do dyspozycji samochód lub autobus, można wybrać się przez Suchą Beskidzką (ok. 25 km) do Wadowic (ok. 47 km) i Kalwarii Zebrzydowskiej (ok. 60 km) - walorów tych miejsc nie potrzeba tu chyba zachwalać... albo przez Korbielów (ok. 23 km do przejścia granicznego) na Słowację. Przez Słowację można dojechać m.in. do Zakopanego.

Zimą dla miłośników sportów zimowych w najbliższej okolicy do dyspozycji są wyciągi narciarskie w Korbielowie (Pilsko).