Lokalizacja


Koszarawa (nazwa pochodzi od słowa: kosar, koszor (kosor) - zagroda dla owiec pod gołym niebem, koszar - słowo pochodzenia wołoskiego) - to najbardziej na wschód wysunięta miejscowość powiatu żywieckiego (ok. 20 kilometrów od Żywca), malowniczo położona w dolinie rzeki Koszarawy (prawy dopływ Soły) i otoczona górami (Lachów Groń - 1045 m n.p.m., Jałowiec - 1111 m n.p.m.).
Niemal 50% powierzchni gminy Koszarawa stanowią lasy, w których często obserwować można dziką zwierzynę i zbierać bogato tam występujące owoce runa leśnego. Brak przemysłu jest gwarancją czystego górskiego powietrza i czystej wody w Koszarawie i jej dopływach. O czystości wód świadczy duża liczba górskich pstrągów. Ze względu na fakt, iż pola uprawne są trudno dostępne, dalej stosuje się tu zwykłe kosy, naturalne nawozy itp.
Wieś Koszarawa rozdziela się na kilka osiedli o różnych nazwach. Jednym z nich jest Koszarawa Bystra, która na dzień 1 stycznia 2012 r. liczyła ok. 282 mieszkańców.
Osiedla (dzielnice) Koszarawy Bystrej: Browary, Kaliki, Kamińscy, Kolebiska, Kopówka, Kotrówka, Mimasówka, Moce, Molusiówka, Mraźnice, Mrowce, Pod Holą, Pod Jałowcem, Pod Przysłopem, Pod Szczawiną, Potocki, Potoki, Ryszkówka, Stara Polana, Tokarnia, Torbówka, U Pytli, Za Molusiem, Zwalisko, Żłoby.
Nasz kościół i klasztor w Koszarawie Bystrej położony jest na wysokości 704 m n.p.m.

Współrzędne GPS naszego kościoła i klasztoru w Koszarawie Bystrej (punkt przed krzyżem misyjnym): N 49°38'12.19'' E 19°26'54.52''


Wirtualny spacer z Google Street ViewWyświetl większy obraz

Jak dotrzeć do naszego klasztoru w Koszarawie Bystrej:

Trasa: Bielsko-Biała - Żywiec - Jeleśnia - Koszarawa.
Przed Korbielowem, w miejscowości Jeleśnia, skręcić w lewo do wsi Przyborów oraz Koszarawa (jest drogowskaz - za kościołem, a przed drewnianą karczmą). W Koszarawie, w połowie miejscowości, za sklepem, a przed budynkiem szkoły, skręcić w prawo, zgodnie ze wskazaniem na drogowskazie: Koszarawa Bystra. Nie tracić wiary i jechać dalej ok. 3-4 km, aż do chwili gdy zobaczysz nasz kościół i klasztor. Pod sam budynek prowadzą dwa podjazdy. Pierwszy, który zobaczysz, jest bardziej stromy. Drugi, znajdujący się nieco dalej, jest zdecydowanie łagodniejszy.

Trasa: Kraków - Sucha Beskidzka - Lachowice - Koszarawa.
W Suchej Beskidzkiej jechać w kierunku Żywca. Po przejechaniu ok. 8 km, skręcić w lewo w kierunku Koszarawy (wcześniej drogę przetną tory kolejowe) - jest drogowskaz "Koszarawa". Do przejechania będzie ok. 10 km. Droga prowadzi przez miejscowość Lachowice aż do Koszarawy Cichej (zimą może się okazać, że na koła samochodu koniecznie trzeba założyć łańcuchy). W Koszarawie, w połowie miejscowości (czyli po przejechaniu kolejnych ok. 4 km), za budynkiem szkoły, skręcić w lewo, zgodnie ze wskazaniem na drogowskazie: Koszarawa Bystra i dalej tak jak napisano powyżej...

I jeszcze jedna informacja: w Koszarawie Bystrej nie ma zasięgu sieci telefonów komórkowych.

Hic sunt draconesWyświetl większą mapę

Zobacz naszą lokalizację na: